info@manokoodak.ir
امروز : یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
آموزشآموزش های بارداری

آزمایش خون در ابتدای بارداری

66بازدید

 

آزمایش خون در ابتدای بارداری

 

Blood tests at the beginning of pregnancy

 

پزشک شما در اولین جلسۀ معاینه، خون شما را برای انجام برخی از آزمایش‌های استاندارد می‌گیرد، تا وضعیت سلامتی عمومی و همچنین اطمینان از مصونیت‌تان را در برابر عفونت‌های خاص کنترل کند. انجام آزمایش‌های زیر عادی است:
– یک آزمایش استاندارد برای تشخیص گروه خون، عامل ارهاش و وضعیت پادتن
گروه خون یعنی اینکه نوع خون شما AB ، A ، B یا O باشد، و منظور از ارهاش خون، مثبت یا منفی بودن آن است. آزمایش پادتن برای مشخص کردن پادتن‌های گروه خونی خاص به‌آنتی‌ژنهای خاص صورت می‌گیرد (مانند آنتی‌ژن ارهاش).
– شمارش کامل گویچه‌های خون (CBC)
این آزمایش، کم‌خونی را کنترل می‌کند که تعداد پایین گویچه‌های خون را نشان میدهد. این آزمایش همزمان، شمارش پلاکت‌ها را نیز کنترل می‌کند (جزئی از خون که در انعقاد خون اهمیت می‌یابد).
– VDRL
این آزمایش، وجود سیفلیس را کنترل می‌کند، که یک بیماری مقاربتی است. این آزمایش بسیار دقیق است ولی گاهی به‌اشتباه جواب آن مثبت می‌شود. یک آزمایش مثبتِ اشتباه می‌تواند در نتیجۀ وجود بیماری دیگری، مانند لوپوس یا سندروم پادتن آنتی‌فوسفولیپید باشد.
به‌هرحال، این نوع از نتایج مثبت اشتباه معمولاً به‌طرز ضعیفی مثبت است. آزمایش VDRL غیرتشخیصی است و بنابراین برای محرز کردن تشخیص سیفلیس، باید یک آزمایش دقیق‌تر خون انجام شود. از آنجایی که درمان کامل سیفلیس ضروری است، حتماً این آزمایش را انجام دهید.

هپاتیت ب
این آزمایش وجود ویروس‌های هپاتیت را کنترل می‌کند. این ویروس‌ها در انواع گوناگونی بروز می‌کند. ویروس هپاتیت ب از نوعی است که میتواند بدون ایجاد علایم بالینی به‌وجود آید. درحقیقت، بیماری برخی از خانم‌ها تنها با انجام آزمایش خون تشخیص داده شده، مانند آزمایشی که در طول دوران بارداری انجام شده است.
HIV
از آنجایی که دارو و درمان به۲منظور کاهش خطر انتقال به‌بچه، همچنین کند کردن روند بیماری در مادر وجود دارد، آگاهی نسبت به‌وضعیت HIV در شما بسیار حائز اهمیت است. یک دکتر معمولاً میتواند این آزمایش را همزمان با سایر آزمایش‌های خون دوران بارداری انجام دهد.
دکترها گاهی اوقات در طول اولین معاینۀ دوران بارداری، انجام آزمایش‌های دیگری را نیز ضروری می‌دانند. این آزمایش‌های اضافی عبارت است از:
– بررسی قند خون
معمولاً این آزمایش را در حدود هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری انجام می‌دهید، ولی گاهی درصورتی که در معرض خطر دیابت بارداری قرار داشته باشید، دکتر می‌تواند این آزمایش را در سه ماهه اول انجام دهد.
– توکسوپلاسموز
گاهی دکتر میتواند برای کنترل مصونیت نسبت به توکسوپلاسموز، که نوعی عفونت انگلی است، آزمایش دهد.
– سیتومگالو ویروس‌ها (CMV)
انجام آزمایش برای عفونت سیتومگالو ویروس، که یک عفونت شایع در دوران خردسالی است، در طول دوران بارداری رایج نیست. به‌هر حال، اگر در تماس زیاد با کودکان دبستانی هستید که ممکن‌است به‌عفونت مبتلا باشند، شاید پزشک شما انجام آزمایش را توصیه کند.

 

منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد

بازنشر : سایت من و کودک

manokoodak.ir

ارسال پاسخ

admin
سلام ؛ به من و کودک | تخصصی ترین سایت روانشناسی کودکان خوش آمدید