info@manokoodak.ir
امروز : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
آموزشآموزش های بارداری

علائم بارداری

117بازدید

Signs of pregnancy

 

فکر می کنید ممکن است باردار باشید یا شاید هم امیدوارید به زودی باردار شوید. در هر صورت می خواهید بدانید درهفته های اول بارداری باید دنبال چه چیزی باشید تا هرچه سریع تر با اطمینان از آن آگاه شوید. امیدواریم این لیست که شامل متداول ترین نشانه های حاملگی می باشد، پاسخ شما را بدهد. به خاطر داشته باشید که همه زنان با هم تفاوت داشته و ممکن است برخی از این علایم را تجربه نکنند.

 • قطع قاعدگی

این می تواند نخستین نشانه حاملگی به شمار آید به خصوص اگر روال قاعدگی شما به صورتی منظم بوده باشد. این نشانه به همراه نشانه های مثبت دیگر ممکن است بارداری شما را به اثبات برساند.

با گذشت دو هفته ازباروری تخمک توسط اسپرم، زنان با قطع اولین دوره قاعدگی خود روبه رو می شوند هرچند گاهی اوقات ممکن است یک یا دو روز لکه بینی داشته باشند. البته در بیشتر مواقع شروع بارداری باعث قطع عادت ماهیانه می شود اما این نشانه نمی تواند تنها علامت بارداری باشد (در اختلالات هورمونی، استرس، انجام ورزش های سنگین و… قطع قاعدگی ممکن است اتفاق بیفتد).

 • تکرر ادرار

از نشانه های احتمالی بارداری افزایش میزان ادرار درطول شبانه روز است که به خاطر وجود هورمون های بارداری، افزایش میزان جریان خون و بزرگ تر شدن رحم و فشار بر مثانه اتفاق می افتد. به دلیل افزایش ترشح هورمون ها گردش خون افزایش می یابد و به دستگاه ادراری فشار بیشتری وارد می شود کلیه ها بیشتر کار کرده و تولید ادرار را زیاد می کند. این تکرر ادرار بیشتر در شب رخ می دهد و برای شما اذیت کننده است.

 • تغییرات در پستان ها

 

به صورت احساس درد، بزرگ شدن پستان وپررنگ شدن هاله آن است. تغییر سینه ها هم یکی از علائم بارداری قبل از پریود است. زمانی که شما باردار می شوید هورمون ها سیگنال هایی را به سینه می فرستند و سینه های شما را برای ۴۰ هفته بارداری آماده می کنند. هنگام حاملگی تقریباً سه هفته بعد از عمل لقاح متوجه درد در سینه و نوک سینه خود می شوید (وقتی قاعدگی حدود یک هفته دیر می گردد). همچنین ممکن است متورم شوند، همانند نزدیک شدن به زمان قاعدگی.
دقت کنید این علائم ممکن است شبیه علائم سندم پیش از قاعدگی باشد و ممکن است با علائم بارداری اشتباه شود اما اگر پریود نشدید و این علائم را داشتید ممکن است که باردار باشید.

 • خستگی و خواب آلودگی

خستگی بدون دلیل نیز ممکن است از علائم بارداری باشد. از اوایل حاملگی به بعد بسیاری از زنان از خستگی و افزایش میزان خواب شکایت می کنند. این مسئله احتمالا ً ناشی از اثر خواب آور پروژسترون است. افزایش هورمون پروژسترون در اوایل بارداری باعث ایجاد احساس خستگی و خواب آلودگی در همه زمان روز شود. علاوه بر آن سیستم گردش خون فعال تر می شود تا جنین رشد کند.

کافئین مصرف نکنید. خوب بخوابید تا خستگی از بین رود.خستگی می تواند به دلایل مختلف دیگر از جمله کم خونی، هایپوتیروئیدیسم و …. باشد. خستگی در کنار سایر علائم نشانه بارداری است.

 • ویار

یکی از علائم حاملگی ویاراست. ویار به معنای حساس شدن خانم باردار نسبت به بعضی چیزهای اطرافش می باشد. مثلاً ممکن است از بعضی بوها شدیداً ناراحت شود و یا از برخی دیگر بسیار خوشش بیاید و یا از بعضی از غذاها متنفر شود و یا برعکس به خوردن بعضی مواد شدیداً تمایل پیدا کند. ویار غذایی رایج ترین نوع ویارها در خانم باردار است . ممکن است که شما الان از غذاهایی که خیلی خوشتان می آمد متنفر هستید، ۸۵ درصد خانم ها تنفر غذایی را در سه ماهه اول بارداری را تجربه کنند. در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم عادات غذایی شما بر می گردد. اما در مورد برخی غذاها ممکن است تا آخر بارداری طول بکشد.

 • خونریزی لانه گزینی و گرفتگی عضلات

 

اگر باردار باشید، لکه های خفیف صورتی رنگ در زمان تشکیل جنین می تواند نمایان شود، وقتی که جنین در داخل پوشش رحم قرار می گیرد. این اتفاق تقریباً هشت تا ده روز بعد از تخمک گذاری روی می دهد، کمی زودتراز رسیدن موعد قاعدگی.

معمولاً می توان خونریزی ناشی از تشکیل جنین را از قاعدگی معمولی تشخیص داد: این لکه نشانه حاملگی است اگر کمی زودتر از زمان مورد انتظار رخ دهد، اگر خفیف و اندک و به صورت لک و مایل به رنگ صوتری باشد (نه قرمز و غلیظ همانند قاعدگی معمولی) و ازالگوی یک قاعدگی نرمال پیروی نکند (خفیف، به تدریج شدید و سپس دوباره خفیف). گرفتگی عضلات شکم نیز می تواند در مراحل آغازین بارداری شایع باشد. وقتی که رحم حالت متوسط خود را به دست آورد و در سه ماهه دوم توسط استخوان لگن خاصره بهترنگهداری می شود، بدن همانند زمان قاعدگی مستعد گرفتگی و درد عضلات شکم می گردد.

اگر شما سیکل منظم دارید (۲۸ روزه) شما علائم لانه گزینی یعنی خونریزی خیلی اندک و کرامپ زا در هفته سوم احساس میکنید ( برای مثلا تقریبا روزهای ۲۰ تا ۲۴)، یک هفته قبل از زمان پریود شدن شما است.

همه افراد این علامت را ندارند و اگر شما این خونریزی قطره ای را داشتید می توانید باردار باشید. در این زمان سلول تخم در دیواره رحم لانه گزیده و از آن تغذیه می کند که به آن بلاستوسیت گفته می شود. لایه خارجی آن جفت را بوجود می آورد و لایه داخلی به رویان تبدیل میشود. در زمان لانه گزینی شما کوفتگی و گرفتگی عضلات بهمراه لکه بینی را خواهید داشت.

خونریزی زمان لانه گزینی بسیار کم و روشن است و ممکن شما هنگامی که دستمال به واژن خود می زنید آن را ببینید. ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. خونریزی شدیدتر یا ناشی از سقط جنین و یا پریود شدن است.

 • افزایش یافتن دمای بدن

یکی دیگر از علائم بارداری قبل از پریود شدن بالا رفتن دمای بدن است که معمولا یکی از علائم هشداری بارداری است. یک یا دو هفته قبل از تخمک گذاری دمای بدن شما در حدود ۹۷٫۲ تا ۹۷٫۷ درجه فارنهایت است. که این درجه حرارت نرمال قبل از تخمک گذاری است. یکی دو روز بعد از تخمک گذاری دمای بدن شما ۰٫۴ تا ۱ درجه افزایش می یابد. بعد از پریود شدن این دما به حالت نرمال برمی گردد. اما اگر باردار شدید دما بالا باقی می ماند. اگر دمای طبیعی بدن حتی بعد از سپری شدن زمان مقرر قاعدگی بالا ماند و به میزان قبل از تخمک گذاری تقلیل نیافت، احتمال حاملگی بسیارافزایش می یابد. هنگامی که شما حامله می شوید، تخمک در لوله های رحم (محل رشد جنین) بارور می گردد. دراین هنگام است که بدن شما نهایتاً می تواند تشخیص دهد که شما حامله هستید. وقتی هورمون hcg ترشح می شود، زنان معمولاً برای بار سوم یک افزایش دما احساس می کنند که به اندازه تغییر دمای اولیه نیست، اما در خلال یک هفته تا ۱۲ روز بعد از اولین افزایش دمای مربوط به تخمک گذاری می توان آن را مشاهده نمود.

 • حالت تهوع

یکی از اولین علائم بارداری داشتن حالت تهوع است که معمولا از قبل از پریود نشدن خود را نشان می دهد و تا اوخر سه ماهه اول ادامه دارد. شما احساس سرگیجه، ضعف می کنید و دوست دارید که استراحت کنید. اغلب صبح ها دیده می شود، ولی می تواند در هر زمان دیگری از روز نیز ایجاد شود (به خصوص زمانی که مادر غذای کافی نخورده و میزان قند خونش پایین آمده است) ازعلائم ناخوشی صبحگاهی حالت تهوع و استفراغ است.

گاهی ممکن است شما در تمام طول روز احساس تهوع داشته باشید اما گاهی اوقات فقط صبح ها حالت تهوع دارید. حدود ۷۵ درصد افراد تنها صبح ها حالت تهوع دارند. شدت حالت تهوع در زنان باردار متفاوت است و در بارداری اول ممکن است خیلی بدتر باشد و در بارداری های بعدی وضعیت بهتر می شود.

** افزایش هورمون HCG در اوایل بارداری می توانند باعث ایجاد تهوع در باردار شود. معمولا حالت تهوع در سه ماهه اول بارداری سرکوب می شود اما گاهی اوقات تا آخر ۹ ماه ممکن است شما حالت تهوع داشته باشید. در برخی زنان حالت تهوع تا هفته ششم آغاز نمی شود و بعد از آن شروع می شود اما در برخی از همان اول لقاح دارای حالت تهوع هستند.

 • نداشتن اشتها

بدلیل داشتن حالت تهوع استفراغ اشتهای شما به غذا خوردن کم می شود. سعی کنید غذاهای پرکالری با حجم کم مصرف کنید.استرس خود را کاهش دهید تا اشتهای شما بهتر شود.

 • پتیالیسم

افزایش ترشح بزاق در بارداری در برخی زنان دیده می شود در برخی نه. ترشح مازاد بزاق بدلیل بیماری صبحگاهی و سوزش سر دل است. در سوزش سر دل اسید زیادی ترشح میشود که بدن در مقابل آن بزاق که خاصیت قلیایی دارد را ترشح می کند.

 • مزه فلزی دهان

رسد . برخی از زنان مدعی هستند که در نخستین مراحل بارداری، در حس چشایی و بویایی‌شان تغییراتی رخ می‌دهد. علت این مسئله تغییرات هورمونی‌ای است که در بدن رخ می‌دهد. همراه با طعم فلز، در اشتهایشان هم تغییر ایجاد می‌شود یا از بعضی غذاها بیزار می‌شوند که البته در زنان باردار کاملا طبیعی و شایع است. در این مورد، طعم فلز در دهان به خودی خود خوب شده و از بین می‌رود. تصور می شود علت تغییر طعم و مزه دهان هورمونی باشد ، به ویژه افزایش استروژن مرتبط با بارداری . راه حل مشکل استفاده از خوشبوکننده و یا مسواک زدن زبان است خوشبختانه این مشکل معمولا تا حد زیادی پس از سه ماهه اول بهبود یا به پایان می رسد.

 • کوتاه شدن نفس

ممکن است در هفته های اول سه ماهه اول بارداری دچار کوتاهی نفس شوید که بذلیل افزایش جریات خون و نیاز بیشتر به اکسیژن است. داشتن ورزش منظم، خواب درست و پوشیدن لباس شل می تواند برای درمان مفید باشد.

برخی دیگر در سه ماهه‌ی آخر بارداری دچار تنگی نفس می‌شوند. اگر شما تنگی نفس دارید، نگران نباشید زیرا این شرایط کاملا طبیعی است و به شما و فرزندتان آسیب نمی‌رساند.

احساس نفس تنگی در دوران بارداری امری طبیعی است. اما در صورت تجربه‌ی هر گونه علائم جدی دیگر باید بلافاصله جهت درمان توسط پزشک معاینه شوید. علائم احتیاطی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تنگی نفس شدید همراه با تنفس سریع، درد قفسه سینه یا ضربان قلب سریع
 • درد شدید در قفسه سینه در هنگام نفس عمیق کشیدن
 • اثر خفیفی از رنگ مایل به آبی در لب‌ها و نوک انگشتان
 • سرگیجه بلافاصله پس از انجام هر گونه فعالیت
 • مشکل در تنفس در هنگام دراز کشیدن یا در طول شب
 • سرفه مداوم همراه با تب یا سرفه خونی
 • احساس خستگی به دلیل کم خونی
 • مشکلات تنفسی در نتیجه‌ی آسم یا پنومونی (سینه پهلو)

 

 • تست بارداری مثبت

اگر قاعدگی شما حداقل یک روز دیر شدو آماده اید که حقیقت را بدانید، ممکن است بخواهید یک تست حاملگی خانگی را انجام هدید. تست حاملگی ادرار می تواند در فاصله ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عمل لقاح دقیق عمل نماید. اگر نمی توانید تا موعد قاعدگی صبرکنید، تست حاملگی خونی می تواند در فاصله ۸ تا ۱۰ روز بعد از عمل لقاح دقیق عمل نماید. به خاطر داشته باشید که تست های حاملگی (حتی تست خونی) ۱۰۰ درصد بدون خطا و اشتباه نیستند. اگر نتیجه تست شما منفی بود و بازعلایم حاملگی را احساس نمودید، یک هفته بعد تست را تکرار کرده و با پزشک خود در میان بگذارید.

منابع

 • سایت دکتر سلام
 • نی نی سایت
 • دانشنامه مادری
 • سلامت بانوان اوما
 • سایت دکتر فاطمه سمامی
 • من و کودک | سایت آموزشی مادر و کودک
 • http://manokoodak.ir

ارسال پاسخ

admin
سلام ؛ به من و کودک | تخصصی ترین سایت روانشناسی کودکان خوش آمدید